Salony medyczne Life+

Dla zarejestrowanych
Zadaj pytanie Zadaj pytanie Zadaj pytanie

Porady ekspertów

Zadaj pytanie specjaliście

Dietetyk radzi

 • Rola diety w profilaktyce osteoporozy

  Z wiekiem proces odbudowy kości ulega spowolnieniu, co przejawia się m.in. w większej utracie wapnia. Tymczasem pierwiastek ten jest głównym budulcem naszego układu kostnego. Jeśli nie dostarczymy go w odpowiedniej ilości, nie powstrzymamy procesu rzeszotnienia kości.

   

  Zapotrzebowanie na wapń

  Dorosłym zaleca się spożywanie ok. 1000 mg wapnia dziennie, natomiast kobietom w ciąży, karmiącym i po menopauzie – 1500 mg. Taką samą ilość wapnia powinny przyjmować osoby po 65 roku życia. Niestety średnie spożycie wapnia w diecie Polaka wynosi zaledwie ok. 400 mg dziennie. Wiele osób decyduje się więc na suplementację odpowiednich preparatów wyrównujących braki. Warto w takim wypadku pamiętać, że górna granica dobowej dawki wapnia to 2000 mg.

  Pomóż kościom być w formie

  Najbogatszym źródłem wapnia są mleko i jego przetwory. Na biodostępność wapnia z mleka i przetworów mlecznych wpływa korzystnie obecność laktozy, witaminy D, fosfopeptydów wzmagających wchłanianie wapnia, a także właściwy stosunek wapnia do fosforu. Ważną rolę w profilaktyce osteoporozy może odgrywać również zwiększenie spożycia bogatych w cynk i magnez nisko przetworzonych produktów roślinnych (kasze, ciemny ryż, gruboziarniste przetwory zbożowe).

  Spożycie, a użycie

  Bardzo często w diecie, do naszego organizmu trafiają związki i pierwiastki, które utrudniają przyswajanie wapnia. Na przykład fasola szparagowa pomimo, iż jest źródłem wapnia to niestety zawarty w niej błonnik, który jak wiemy mamy zbawienny wpływ na pracę jelit niestety zmniejsza wchłanianie wapnia. Podobnie jst w przypadku produktów bogatych w kwas szczawiowy i fityniany. Nawet nadmiar białka, czy fosforu okazują się być przeszkodą (mimo tego, że fosfor buduje prawie połowę całej masy kostnej). Produkty wysoko przetworzone (np. konserwy, koncentraty spożywcze, napoje typu cola) to główne źródło związków fosforowych. Ich nadmierna ilość w diecie przyczynia się również do niedoborów wielu innych składników pokarmowych w tym głównie magnezu i cynku.

   

  Kolejnym wymagającym kontroli pierwiastkiem jest sód (główny składnik soli). Spożycie soli nie powinno być większe niż 6 g na dobę, tymczasem przeciętny Kowalski dostarcza jej prawie pięciokrotnie więcej. Nadmiar sodu w diecie związany jest ściśle ze zwiększonym wydalaniem wapnia w moczu.

   

  Na koniec zostawiliśmy popularne używki – alkohol spożywany w nadmiarze i tytoń, które mogą negatywnie wpływać na proces kościotworzenia i powodować nadmierny ubytek tkanki kostnej.

   

   

 • Niemowlęca dieta, a sztuczne karmienie.

  Karmienie piersią niestety nie zawsze jest możliwe lub też pokarm dostarczany „naturalną” drogą nie wystarcza naszemu dziecku. To właśnie wtedy mamy sięgają po mleka modyfikowane – pytanie tylko co wybrać? Decyzję o stosowaniu pokarmów zastępczych (uzupełniających) należy skonsultować z lekarzem. Specjalista z pewnością dobierze najlepiej pasujący preparat, pomoże dobrać dobową dawkę pokarmu oraz zdecyduje czy dziecko wymaga stosowania diety mlecznej preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę.

   

  Poszukiwanie ideału

  W pierwszym odruchu wiele osób może zapytać – dlaczego nie mleko krowie? Jest tańsze, i ogólnodostępne. Niestety jest też ciężkostrawne, a ponadto zawiera zbyt dużą dawkę białka i składników mineralnych – nierozwinięty układ pokarmowy niemowlaka nie poradzi sobie z ich trawieniem. Ponadto mleko z popularnego "kartonika" może być też źródłem alergii.

   

  Firmy zajmujące się produkcją mleka zastępczego starają się więc dostosować skład preparatów do wzorca idealnego – mleka matki. Kopiowanie natury nie jest jednak proste. Współczesne mleko modyfikowane zawiera zwykle: białko, tłuszcze, minerały i witaminy, a także składniki takie jak L-karnityna, tauryna, czy prebiotyki.

   

  Oczywiście – w stosunku do mleka krowiego – redukuje się nadmiar białka, jak i również zmienia się proporcję  między białkami serwatkowymi a kazeinowymi. W ten sposób zmniejsza się do odpowiedniego dla niemowlaka poziomu kaloryczność mleka, a także czyni się je łatwiej przyswajalnym. Proces technologiczny zmienia również proporcje między makro i mikroelementami. Poziom tych pierwszych jest redukowany, te drugie wprowadza się dla uzyskania właściwej mieszanki (żelazo, cynk, selen, jod, mangan, miedź i witaminy : A,E,K,C,D). Podobnie dzieje się z tłuszczami – zastępuje się je olejami roślinnymi, a ponadto skład uzupełnia się o  długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe (LC PUFA). Mają one istotny wpływ na rozwój mózgu i narządu wzrok.

   

  Mleko dostosowane do wieku

  Potrzeby żywieniowe dziecka zmieniają się, a jego wzrost w pierwszym okresie życia jest niezwykle dynamiczny. Popularna skala 1-4 pozwala szybko dobrać odpowiednią mieszankę do wieku.

   

  Mleko Początkowe jest dla noworodków i niemowląt do końca 5. lub 6. miesiąca życia – oznacza się je symbolem 1. Półroczny malec będzie wymagał tzw. mleka nstępnego o symbolach:

  2.  przeznaczone dla starszych niemowląt w 6 lub 7 miesiącu życia

  3. przeznaczone dla starszych niemowląt i małych dzieci w zależności od producenta wprowadzane do diety od 9, 10 lub 12 miesiąca życia

  4.   przeznaczone dla dwulatków.

   

  Producenci często stosują dodatkowe nazwy o charakterze marketingowym – jeśli kupujący nie jest pewny co oznaczają powinien zapytać sprzedawcę (i/lub specjalistę dietetyka), a także dokładnie zapoznać się z opisem na opakowaniu.

   

  Smoczek – co wybrać?

  Mamy, które decydują się na wprowadzenie mleka modyfikowanego nie jako substytutu, ale jako uzupełnienie mleka naturalnego staną przed trudnym wyzwaniem. Ssanie mleka z butelki jest zwykle łatwiejsze dla niemowlaka niż ssanie piersi. Po relatywnie krótkim czasie dziecko przyzwyczaja się do butelki i odrzuca pierś. Firmy produkujące asortyment dla niemowlaków starają się wspomóc mamy karmiące – w ofercie naszych salonów znajduje się zestaw Calma. Smoczek ten umożliwia ssanie, połykanie i oddychanie w sposób z jakiego dzieci korzystają przy karmieniu piersią. Mówiąc wprost maluch nie rozleniwia się. Pozostaje życzyć nam powodzenia rodzicom, cierpliwości mamom i ... smacznego ich dzieciom.